News Archives

PLAYOFF Schedules!!!


Please make sure everyone checks their Playoff schedules!!!
Posted: August 02, 2010 9:26PM; Updated: August 24, 2010 2:07AM
*As soon as seeds are figured out in each division the games will be put into the schedule in the schedule section. (ex. the regular season ended in the Monday Gold Division so the games are posted in the schedule section)
 
Tuesday Silver & Bronze Playoff Schedules
8/17/10
PLAYOFF SCHEDULE POSTED
5:00 pm - Seed 1 vs. Seed 8 (silver)
6:00 pm - Seed 2 vs. Seed 7 (silver)
7:00 pm - Seed 3 vs. Seed 6 (silver)
8:00 pm - Seed 4 vs. Seed 5 (silver)
 
9:00 pm - Seed 1 vs. Seed 8 (bronze)
10:00 pm - Seed 2 vs. Seed 7 (bronze)
11:00 pm - Seed 3 vs. Seed 6 (bronze)
12:00 am - Seed 4 vs. Seed 5 (bronze)
 
Tuesday 8/24/10
5:00 pm - Highest remaining seed vs. Lowest remaining seed (bronze)
6:00 pm - Two remaining seeds (bronze)
 
7:00 pm - Highest remaining seed vs. Lowest remaining seed (silver)
8:00 pm - Two remaining seeds (silver)
 
9:00 pm - BRONZE Tuesday Championship
10:00 pm - SILVER Tuesday Championship
 
Thursday Copper & Iron Playoff Schedules
PLAYOFF SCHEDULE POSTED
Thursday 8/19/10
5:00 pm - Seed 1 vs. Seed 8 (Iron)
6:00 pm - Seed 2 vs. Seed 7 (Iron)
7:00 pm - Seed 3 vs. Seed 6 (Iron)
8:00 pm - Seed 4 vs. Seed 5 (Iron)
 
9:00 pm - Seed 1 vs. Seed 8 (copper)
10:00 pm - Seed 2 vs. Seed 7 (copper)
11:00 pm - Seed 3 vs. Seed 6 (copper)
12:00 am - Seed 4 vs. Seed 5 (copper)
 
Thursday 8/26/10
5:00 pm - Highest remaining seed vs. Lowest remaining seed (copper)
6:00 pm - Two remaining seeds (copper)
 
7:00 pm - Highest remaining seed vs. Lowest remaining seed (iron)
8:00 pm - Two remaining seeds (iron)
 
9:00 pm - COPPER Thursday Championship
10:00 pm - IRON Thursday Championship
 
18 & Under Playoffs
PLAYOFF SCHEDULE POSTED
Friday 8/13/10
5:00 pm - Seed 1 vs. Seed 8
6:00 pm - Seed 2 vs. Seed 7
7:00 pm - Seed 3 vs. Seed 6
8:00 pm - Seed 4 vs. Seed 5
 
Friday 8/20/10
5:00 pm - Highest remaining seed vs. Lowest remaining seed
6:00 pm - Two remaining seeds
7:30 pm - 18 & UNDER Championship
 
Saturday Copper & Iron Playoff Schedules
PLAYOFF SCHEDULES POSTED
Saturday 8/21/10
3:00 pm - Seed 3 vs. Seed 6 (iron)
4:00 pm - Seed 4 vs. Seed 5 (iron)
 
5:00 pm - Seed 3 vs. Seed 6 (copper)
6:00 pm - Seed 4 vs. Seeed 5 (copper)
 
7:00 pm - Seed 1 vs. Worst remaining seed (iron)
8:00 pm - Seed 2 vs. Best remaining seed (iron)
 
9:00 pm - Seed 1 vs. worst remaining seed (copper)
10:00 pm - Seed 2 vs. Best remaining seed (copper)
 
Saturday 8/28/10
12:00 pm - COPPER Saturday Championship
1:00 pm - IRON Saturday Championship
 
Sunday Copper, Bronze, & Silver Playoff Schedules
PLAYOFF SCHEDULES POSTED IN SCHEDULE SECTION
Sunday 8/22/10
10:00 am - Seed 3 vs. Seed 6 (copper)
11:00 am - Seed 4 vs. Seed 5 (copper)
12:00 pm - Seed 7 vs. Seed 10 (bronze)
1:00 pm - Seed 8 vs. Seed 9 (bronze)
RE-SEED Bronze
2:00 pm - Seed 4 vs. Seed 5 (bronze)
3:00 pm - Seed 3 vs. Seed 6 (bronze)
4:00 pm - Seed 2 vs. Best remaining seed (bronze)
5:00 pm - Seed 1 vs. Worst remaining seed (bronze)
6:00 pm - Seed 3 vs. Seed 14 (silver)
7:00 pm - Seed 4 vs. Seed 13 (silver)
8:00 pm - Seed 5 vs. vs. Seed 12 (silver)
9:00 pm - Seed 6 vs. Seed 11 (silver)
10:00 pm - Seed 7 vs. Seed 10 (silver)
11:00 pm - Seed 8 vs. Seed 9 (silver)
RE-SEED Silver
 
Sunday 8/29/10
11:00 am - Seed 1 vs. Seed 8 (silver)
12:00 pm - Seed 2 vs. Seed 7 (silver)
1:00 pm - Seed 3 vs. Seed 6 (silver)
2:00 pm - Seed 4 vs. Seed 5 (silver)
 
3:00 pm - Seed 1 vs. Worst remaining seed (copper)
4:00 pm - Seed 2 vs. Best remaining seed (copper)
 
5:00 pm - Highest remaining seed vs. Lowest remaining seed (bronze)
6:00 pm - Two remaining seeds (bronze)
 
7:00 pm - Highest remaining seed vs. Lowest remaining seed (silver)
8:00 pm - Two remaining seeds (silver)
 
9:00 pm - COPPER Sunday Championship
10:00 pm - BRONZE Sunday Championship
11:00 pm - SILVER Sunday Championship
 
16 & Under Playoff Schedule
PLAYOFF SCHEDULE POSTED IN SCHEDULE SECTION
Saturday 8/28/10
2:00 pm - Seed #1 vs. Seed #8
3:00 pm - Seed #2 vs. Seed #7
4:00 pm - Seed #3 vs. Seed #6
5:00 pm - Seed #4 vs. Seed #5
 
6:00 pm - Two remaining seeds
7:00 pm - Highest remaining seed vs. Lowest remaining seed
 
8:15 pm - 16U Championship
 
14 & Under Playoff Schedule
PLAYOFF SCHEDULE POSTED IN SCHEDULE SECTION
Sunday 8/29/10
8:00 am - Seed #4 vs. Seed #5 (AA semi-final)
9:00 am - Seed #1 vs. Seed #2 (AAA Championship)
10:00 am - Seed #3 vs. winner of #4 seed vs. #5 seed (AA Championship)
 
Please make sure everyone checks over the playoff schedules very carefully as they are complicated with all the divisions so you know when you will have to play come August. Games will NOT be able to be moved around. If anyone has any questions feel free to call Jason at 716-444-2667 or email jason@buffalowingshockey.com